Větření změny

6. června 2012 v 11:05 | Marek Šafránek |  Společnost
Politická a morální devastace naší zěme, která zasáhla několik generací a nesmazatelně se zapsala do situací běžných dnů, ztrácí svoji hrubou válcující sílu.

Dnes jsme svědky velmi pozitivních signálů, kterými společnost dává jasně najevo, že se vydala na cestu k vlastnímu zdraví. Cesta od sociálního státu, který dle mého názoru postrádá spravedlnost. Solidaritu není možné vymáhat, brát za samozřejmost, a tím jí dehonestovat, pozice státní moci a síly, do role jakési společenské brzdy a laciné služky.

Morální kredit každého občana musí dorůst do té výše, kdy každý z nás uslyší ve svém nejbližším nebo vzdálenějším okolí tiché, pokorné volání, volání po pomoci zoufalých a zlomených přátel, lidí opuštěných a dřívějšího data narození.

Být morálním člověkem, ochotným pomoci, znamená ukázat okolí svoji hodnotu, pro kterou, až bude nejhůř, nezůstaneme sami.

Co myslím tím pozitivním signálem v době krabic od vína a zdánlivě většího úpadku než kdy dříve?
Jistě mnozí z vás zaznamenali případ, který uvedli Novinky.cz a Idnes.cz.

Nemajetná důchodkyně přišla o odceru. Za nedlouho zemřel také vnuk a tato žena žijící z mizivého rozpočtu se nesmířila s odsouzením k zapomění pro své předčasně zesnulé potomky, a půjčila si na jejich pohřeb. Paní chtěla oběma zajistit lidsky důstojný pohřeb. Co však nečekala, že jakmile se dostane pro svůj nízký důchod do potížemi s placením splátek, chňapne po ní nenasytný chřtán exekutorů.

Čtenáři Novinek.cz a Idnes.cz naštěstí v tomto případě správně vycítili potřebu. Nenechali tuto ženu, která svým dobrým srdcem zastínila mnohé z nás, padnout a zlomit.
Byla uspořádána veřejná sbírka a v ní se již vybralo přes jeden milion korun českých. Pevně věřím, že peníze padli do správných rukou.
A že pokud bude na světě více takových babiček, není potřeba platit drahý aparát sociálního státu, který tuto roli ani nemůže plnohodnotně nahradit.

Přeji si, aby média více informovali o podobných skutcích dobra, potřebujeme to víc, než statistiky dopravních nehod a skandály slavných.
Vnímám to jako jasný signál, znějící lepšími zítřky v naší malé vnitrozemské zemi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama